Навчання школярів в умовах воєнного стану

Вранці 24 лютого для багатьох українців світ перевернувся і так чи інакше нам доведеться з цим жити. 

Мета цього матеріалу - зорієнтувати учнів та їх батьків в просторі майбутніх процесів, які на нашу думку будуть відбуватися в освітній системі України. Адже - попереджений, значить - готовий.

Яка ситуація з освітою зараз?

Оскільки за останні тижні карта бойових дій в Україні в більшій мірі стабільна - це дає змогу відновлювати навчально-виховний процес. Міністерство освіти вже з понеділка 14 березня закликало повертатися до навчання дітей, які відвідують заклади початкової, середньої освіти та ВНЗ на території тих областей де бойові дії не ведуться. 

Чисто теоретично школи можуть самостійно визначати режим навчання (очний чи дистанційний), але наразі мало який керівник наважиться брати на себе відповідальність, організовуючи освітній процес безпосередньо в навчальному закладі. Тому по можливості, діти навчаються дистанційно в спрощеному режимі.

Дитячі садочки - поки що в режимі очікування.

Вимушена міграція населення

На даний час Україну покинуло понад 3млн. осіб, велика частина з них це діти, які також потребують залучення до освітнього процесу. Частково це питання буде вирішене за рахунок дистанційного навчання. Також в залежності від країни, дітей можуть залучати до внутрішньої освіти. Але це, скоріше, тимчасові міри, оскільки перебування в країнах Евросоюзу для громадян України також тимчасове і згідно директиви ECC про тимчасовий захист може тривати до трьох років, якщо ситуація в країні-жертві не покращиться.

Тому, скоріш за все, ті школярі які виїзджають в Евросоюз, будуть отримувати документи про освіту саме в Україні вже після повернення на її терени.

А це означає що іспити вони будуть здавати на рівні з тими школярами, які територію України не покидали. Тому вони повинні будуть самостійно потурбуватися про рівень своїх знань, ще до здачі ЗНО!

Що до внутрьошньої міграції, то вона також носить стихійний характер. Діти, які переміщаються з територій де ведуться бойові дії в більш безпечні регіони, підлягають реєстрації в тих громадах у які вони прибули, звичайно із подальшим залученням до освітнього процесу.

Класні керівники таких дітей наразі пропонують долучатися до загальнодержавних освітніх платформ, таких як Всеукраїнський розклад та Всеукраїнська школа онлайн, а також до комерційних платформ, які на період воєнного стану відкрили свої ресурси для публічного доступу.

 Коли діти сядуть за парти?

Це може відбутися вже в найближчий час, але лише в тих регіонах де ситуація спокійна і життю школярів нічого не загрожує. Підстави для цього наразі може бути дві:

  • закінчення бойових дій
  • вольове рішення керівництва на місцевому рівні

Слід розуміти те, що чим раніше діти повернуться до звичного ритму життя, тим краще для їх знань і психіки. І навпаки - чим більше часу діти проведуть в режимі "без нормального навчання" тим важче буде повертатися до нього. Проте состанні ковідні роки, в певній мірі загартувати наших школярів та наладили канали взаємодії з вчителями, тому зараз дистанційне навчання не так боляче переноситься усіма учасниками цього процесу.

Чи вистачить місця для навчання внутрішньо переміщеним дітям?

Якщо коротко то - так, місця вистачить усім. І причин цьому декілька:

  1. Низька навантаженість на заклади освіти в західних регіонах. Тут дійсно напівпорожні класи, єдине виключення - великі міста, обласні та районі центри, але такого ажіотажу тут всерівно не спостерігається.
  2. Зовнішня міграція з цих регіонів. В перші дні з України виїзджали люди з усіх регіонів. Тому новоприбувші діти просто займуть місце тих хто виїхав з країни.

Що чекає освіту в майбутньому?

Все висказане нижче - це варіанти прогнозів і відноситьсь до них потрібно як до прогнозів. Проте при написанні цього матеріалу ми не намагалися "натягнути сову на глобус", а керувалися попереднім досвідом і трендами, тому з певною долею впевненості на них можна орієнтуватися.

ДПА, ЗНО та вступна кампанія 2022

Тут все просто - міністерство довго не думало і скасувало усі іспити на 2022 рік, ще в перші дні воєнного стану.

Але що це значить для абітурієнтів? Хіба не потрібно готуватися до ЗНО?

Точно відповісти на це питання можна буде трішки пізніше, оскільки процедура закінчення навчального року та вступу до ВУЗів зараз представляється доволі туманною. Як тільки міністерство на законодавчому рівні врегулює усі ці питання тоді і можна буде говорити про якісь стратегії підготовки.

Головний фактор для вступу - наявність навчального закладу, а з цим можуть бути проблеми, особливо на територіях де наразі ведуться бойові дії. Кожен день - це руйнування інфраструктури та потенціалу міст, в тому числі й освітного. Звісно можливий варіант перенесення навчальних ВУЗів в інші міста, але скільки відсотків потенціалу вони при цьому втратять.

Якщо абітурієнт планує поступати в закордонний навчальний заклад то тут без іспитів не обійтись

 Але є в цій ситуації і позитивна сторона і полягає вона в певних преференціях, які закордонні ВУЗи можуть застосовувати для Українців. Краще це питання дослідити самостійно, оскільки ситуація може залежати як від країни так і конкретного навчального закладу.

Якщо ж вступна кампанія в 2022 році буде провалена то абітурієнти будуть намагатися поступити до ВУЗів в наступному 2023 році, що призведе до високої конкуренції серед абітурієнтів. 

Тому ми можемо рекомендувати лише те, що рекомендували й до воєнного стану - потрібно вчитися, щоб бути готовим до будь-якої ситуації

Якість Української освіти знизиться?

 Все залежить від тривалості та інтенсивності бойових дій, які проходять на території нашої держави. І тут у нас два ймовірних сценарії:

1. Швидке закінчення бойових дій

Оптимістичний варіант, за якого українська система освіти доволі швидко реабілітується, хоча б морально. Учні закінчать навчальний рік, в навчальних закладах проведуть ремонти і з першого вересня діти, як по розкладу, підуть в школу. Це якщо дуже коротко.

2. Тривалі бойові дії

Не оптимістичний варіант, при чому ступінь його на пряму залежить від тривалості цього стану. Чим довшим він буде - тим більша деградація очікує не лише систему освіти, а й усі інші аспекти життя держави. Зупинится економіка, яка і так була не в кращому стані, що потягне за собою пагубні наслідки для суспільства. В такому суспільстві не буде місця для якісної освіти, а без освіти - немає майбутнього.

Як здобувати знання незважаючи на соціальні перепетії та погоду за вікном?

Незважаючи на доволі непросту ситуацію в країні та після кількох тижнів шокового стану, ми починаємо відновлювати свою роботу, поки що онлайн, але це лише питання часу.

Попит на знання зараз високий, як ніколи, але ситуація змушує пристосовуватись та розвиватись в нових напрямках. Наразі у нас є кілька робочих ідей, які обговорюються, сподіваємось, що скоро ми про них вам розкажемо.

Тримайте декілька порад, які допоможуть не просто не деградувати в сучасних умовах, а й повноцінно підвищувати свої знання та розвиватись:

  1. Будьте в гармонії з собою. Розуміємо, що це може бути складно в теперішній час, але ви маєте заспокоїтись і знайти ментальну рівновагу, без якої усі наступні дії будуть марними.
  2. Почніть з базових знань. Навіть великим фахівцям корисно інколи звертатися до першоджерел, укріплюйте базу - вона як фундамент на якому має будуватися все інше.
  3. Потурбуйтесь про безперервність навчального пироцесу. Ящо зробиш паузу, доведеться витрачати час на відновлення. І чим довша пауза, тим більше потрібно зусиль, щоб повернути досягнений рівень.
  4. Змініть оточення, якщо воно не сприяє досягненню результату. Комусь достатньо переставити стіл, а комусь доведеться змінити країну, тут все доволі індивідуально.
  5. Найміть репетитора або тренера. Наставник часто дозволяє швидше досягнути бажаного, або пройти ті бар'єри, які власноруч подолати дуже важко.  

З останнім пунктом ми можемо Вам допомогти. Просто оберіть профіль і розпочнемо. 

Потрібен репетитор?

Потрібен репетитор?

Не зволікай, обирай його прямо зараз!

Отримай можливість скористатись усіма перевагами передової освіти. Запишіться зараз і ми підберемо для тебе зручний графік та комфортну програму занять.

Поспішай! Кількість місць обмежена